úterý 30. července 2024

Jak ušetřit na jídle?

 V prvé řadě se musím přiznat, že šetření je pro mě hlavně cesta, jak si kreativně užít život. Což většina lidí, kteří MUSÍ, nebo nechtějí, šetřit, nepochopí. Je to svým způsobem taková hra, jak něco vymyslet jinak nebo lépe. Šetření na jídle vůbec neznamená, že jí člověk hůř, protože často je to právě naopak. Rodina, která má omezený rozpočet totiž může ušetřit na jídle dost a následně pak peníze využít na zábavnější věci (třeba nemuset tolik chodit do práce a mít víc volného času). Na jídle šetřím už dost dlouho, takže si myslím, že mám celkem dost zkušeností. Většina tipů asi nebude objevných a také budou vyžadovat váš vlastní čas, který jsou ne všichni schopní obětovat... Takže zde je pár mých tipů:

1) Nechodit do restaurace, nevyužívat donáškové služby. 

Jídlo v restauraci vyjde 4 člennou rodinu na 1300 Kč i víc. Navíc jídlo, které se zde vaří si často umím připravit doma (kluci si dávají řízek s hranolkami, my panenku s bramborem). Navíc když vidím lidi, jak si objednávají "rohlík", tak mě berou mory, protože v tom online obchodě stojí vše snad 3x tolik než kde jinde.

2) Nakupovat a vařit podle toho, co je v akci.

Do obchodu chodím v neděli a snažím se nakoupit na 14 dní. Střídám bezmasé a masové jídlo, někdy je ale i víc masových. Když vidím, že je v akci kýta, tak jí nakoupím víc a hned podle toho v hlavě naplánuji, co budeme jíst a co bych na ta jídla ještě měla přikoupit. Kýta se dá namlít (melu si maso sama), guláš, na mrkvi, plátky, řízky...ke každému z těch jídel mám jinou přílohu a rodina je spokojená variabilitou jídelníčku a já ušetřením penízků.

3) Dodržovat porce jídla na osobu, nevařit zbytečně hodně jídla a nenechat rodinu se přejídat.

Zní to možná trochu krutě, ale v dnešní době opravdu (většinou) člověk nepotřebuje jíst 250 g masa nebo 400 g brambor. Mrkněte se na normy potravin a zkuste si zvážit, kolik masa a přílohy byste měli sníst. Sami se budete divit. Další věc, kterou často vidím je i nadpoužívání oleje. Opravdu stačí 1 lžička na osobu a někdy i méně. Rodiče mají zodpovědnost za to, kolik toho děti jí a pak mají zodpovědnost sami za své porce a věřte mi, že klíč úrazu bývá často v množství, ne v tom, co jíme. P.S.: hranolky dělám raději ty domácí a v horkovzdušné fritéze ;-) chutnají nám víc

4) Nechodit často nakupovat. 

Nakupovat do velkého obchodu chodím  2-3x měsíčně, do malého pak 1x týdně. Čím méně do obchodu budete chodit, tím méně utratíte. Např. když byl v dubnu 2021 lockdown, tak jsem za jídlo utratila 4000 Kč, protože jsme se báli chodit do obchodů :-) a jedli jsme jen ze zásob. Občas se k tomuto "vyjídání" spíže vrátím, často to jsou bizarní recepty, ale jíst se to dá.

5) Nevyhazovat zbytky, popř. využít kreativně zbytky.

Dejme tomu, že vám zbyl starý chléb=chleba ve vajíčku, uvařené brambory=smíchám s moukou a vejcem a mám bramborové knedlíky, staré housky=zapečené v troubě se sýrem. Jo a věděli jste, že s listů od květáku se dá uvařit polévka?

slaný quiche z vajec, sýru, špenátu, těsto vlastní výroba (mouka, voda, tuk)

 

6) Péct si vlastní pečivo, vyrábět si vlastní marmelády, šťávy, kečupy, kompoty...

Peču tři druhy chleba: slunečnicový žitný kváskový, dědův chléb z domácí pekárny a chléb bez kynutí. Rohlíky peču podle Cuketky. Občas upeču dalamánky nebo bagety. Nejčastěji ale jíme chléb z domácí pekárny, je nejrychlejší a nejjednodušší. Cena takového chleba je maximálně 15 Kč a máme ho na dva dny. Marmelády často od někoho dostanu a kečup kupujeme :-D.

kvásková šumava

 

7) Nosit si s sebou všude lahev s vodou a kdykoli je to možné, tak si vodu dolít.

Snažím se tento zvyk vtlouci do hlavy i dětem a ušetřil nám hodně peněz za pití na výletech nebo i jen když člověk jede do města. Vodu si dolívám na záchodech (zatímco ostatní jdou kupovat na benzínku minerálku za 40 Kč), popř. ve spoustě zemích jsou veřejná pítka s pitnou vodou.

8) Nekupovat si kávu a zákusky v kavárně.

Tohle byl a stále je můj velký zlozvyk. Káva stojí 70 Kč a zákusek často i 100 Kč. člověk takovouto návštěvu kavárny bere jako společenskou událost, ale často bych lépe mohla čas strávit např. tím, že se s dotyčnou osobou půjdeme projít, což má i větší zdravotní benefit. Navíc poslední dobou jsem byla ze zákusků i kávy zklamaná. Máme doma kávovar a káva z něj mě vyjde na maximálně 5 Kč. Také se v poslední době snažím přemýšlet o zákusku jako o něčem, co je opravdu jen pro slavnostní příležitost, ne něco, co by se mělo konzumovat každý týden nebo den. Domácí Pavlova navíc vyjde na 15 Kč. 

Pavlovy podle Víkendové pečení

 

9) Nekupovat sladkosti a jiné jídlo, než základní.

Spoustu jídla se snažím si vyrobit. Buchty, knedlíky, chléb. Nejsem žádný sugarfree ani odpůrce bílé mouky a vážím si toho, že nemám žádné zdravotní problémy a mohu jíst normální jídlo. Určitě je ale podle mě lepší si dát domácí buchtu než Snickers a přiznám se, že mě tyhle tyčinky a oplatky ani moc nechutnají. Proto mám doma téměř vždy něco napečeného ke kávě. Střídám recepty a někdy dělám opravdu něco plného másla a cukru, někdy zase jen jogurtovou buchtu s minimem cukru a ovocem. Balanc ;-)

perník, pečný tvaroh s ovocem a bagety
 

10) Nekupovat sladké pití a alkohol.

Tento bod souvisí s bodem 7. Ale sladké pití nekupuji ani domů nebo na oslavy. Hostitelka roku, že? Ale osobně si myslím, že lidé by neměli pít sladké pití, pokud tedy nepodávají nějaký sportovní výkon. Také děti by se neměly na sladké pití učit. Je to strašně zbytečná věc, která produkuje hodně plastů a cukrovky typu 2. A co se týče alkoholu, tak jsem přes 2 roky hrdý abstinent a mám na něj stejný názor, jako na sladké pití. Co nepiju, tak jsem ušetřila nemalou částku, protože láhev vína stojí 70-200 Kč ( i víc, ale já bych si dražší víno nekoupila), pivo v hospodě stojí 60 Kč. Podle toho jak pijete, tak měsíčně utratíte i 2000 Kč ani nevíte. A to nemluvím o tyčinkách v hospodě a jiných pochutin k pivu.

11) Nosit si s sebou svačinu, uvažovat dopředu.

Když vím, že někam pojedu a budu tam celé odpoledne, tak si s sebou beru svačinu. Jablko, tyčinku, namazaný chléb. Podobně když jedeme na výlet, nebo vím, že pojedeme 12 hodin k moři, tak nachystám oběd. Ani mě nenapadne zastavovat u benzínky nebo McDonalda a nechávat jim tak naše peníze, když můžeme mít CHLEBA S ŘÍZKEM! :-) Opadá tím i hodně stresu na cestách kde a co budeme jíst. Stejně tak beru i svačiny pro děti na kola atp. člověk nikdy neví a kdo je připraven, není překvapen. Na druhou stranu trocha hladu také ještě nikoho nezabila, maximálně se může projevit tzv. hlaštvanost (hlad+naštvání z hladu).

2x svačina+oběd na školení

12) Nakupovat věci do zásoby, které často kupuji, když jsou v akci.

Když je mouka ve slevě o třetinu, beru klidně 10 ks, protože pořád něco peču a mizí to jak pára nad hrncem. Podobně i jiné potraviny. Máslo, vejce... Samozřejmě nakoupím tak, aby mi zboží doma neprošlo, nezkazilo se a aby zbylo i na jiné lidi v obchodě.

13) Nakupovat jídlo a drogérii na internetu ve velkých baleních.

Co se týče jídla, tak občas nakupuji doplňky stravy na internetu. Také velké balení vloček (5kg) nebo žitné mouky. Občas i ořechy nebo povidla. Mé oblíbené eshopy mají často dny dopravy zdarma, takže se to vyplácí. Také mám své oblíbené čistící prostředky, třeba Sidolux universal. Ten kupuji ve velkém balení a vždy odliji do originální lahve. Stejně tak prášek na praní (jelen), nebo pastu na zuby. Vše objednám za lepší ceny z internetu a díky tomu nechodím tolik do DM, kde jsem jinak schopná strávit hodně času, protože koukám po hloupostech. Ne nadarmo se říká, že drogérie je hračkářství pro ženy. Naštěstí už se nemaluji, takže jsem v klidu.

Ještě přidám nákupní seznam, nakupuji v PENNY, protože tam jsou potraviny nejlevnější...

  • ovoce, zelenina
  • mléko
  • 5 kg jasmínové rýže
  • pohanka, červená čočka, čočka, fazole, hrách
  • rajčata v plechovce
  • 5 kg ovesných vloček s klíčky (objednávám velká balení z internetu, často spolu s moukami)
  • mouky (hladká, polohrubá, špaldová, žitná)
  • cukr (obyčejný)
  • kypřící prášek, droždí v sáčku, vanilkový cukr, vanilkový puding, hořké kakao
  • vejce
  • mléko
  • olej (řepkový)
  • sýry (nic speciálního, co je v akci, eidam 30%, gouda, ementál), mozarella+šunky 90% a víc masa
  • jogurty (hlavně bílé 3,7% tuku a selské, dáváme si pak do nich marmeládu nebo kakao)
  • tavený sýr, pomazánkové máslo (na pomazánky)
  • tvarohy (podle toho, které jsou v akci)
  • smetana ke šlehání, zakysaná smetana
  • tatarka, majonéza, kečupy, sladké chilli omáčka, sriracha
  • těstoviny (špagety, kolínka, co je v akci)
  • tuňák a sardinky v plechovce
  • musli
  • maso (podle toho jaké je v akci, ale kupuji hlavně to "netučné", protože my to tak máme rádi)
  • mražené filety nebo rybí prsty
  • nanuky (pro ty mám slabost, ale poslední dobou dělám domácí zmrzliny)
  • mražená pizza (když je nejhůř)
  • toastový chléb (pro kluky na svačiny)
  • (občas) chipsy, slané tyčinky a arašídy Naturalia (ať máme pro návštěvy)
A z těchto základních surovin vařím. Jídelníček pak vypadá následovně:
  • snídaně: domácí buchta nebo musli s mlékem, ovoce
  • svačina: toast se sýrem a šunkou
  • oběd: maso s přílohou, zelenina
  • svačina: jogurt/tvaroh+ovoce nebo něco na chuť sladkého
  • večeře: domácí pečivo se sýrem/šunkou/pomazánkou, zelenina nebo polévka

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za komentář ♥️